İÇ MEKÂNDA HAVALANDIRMA

Etrafı duvarla kaplanmış herhangi bir ortamda havanın belli başlı sebeplerden dolayı sirküle edilmesi elzemdir. Bu sebeplerin başında taze oksijen ihtiyacından doğan hastalıkların önüne geçmek geliyor. Nasıl ki soğuk algınlığı geçirdiğimizde envai çeşit sıcak çaylar, çorbalar ve bunlar gibi alternatif tedavi yöntemleri, bulunduğunuz odayı havalandırmadığınız sürece işe yaramıyorsa birden fazla kişinin yaşadığı ortamlarda da havalandırma olmadan tam olarak ferahlık sağlanıyor diyemeyiz. Bahsi geçen havalandırma sistemlerinin 3 türü halihazırda mevcut. Bunlar;

Lokal Havalandırma:

Bu havalandırma türünün kullanıldığı alanlar ev, ofis gibi özelikle bölgesel alanlar..

Duvara veya cama sabitlenen duvar tipi klimalardır. Bu tip klimalar gözle görülecek kadar belirli bir boyuttadır ve tesiri mütevazı bir yaşam alanını kapsar.

Merkezi Havalandırma:

Bu havalandırma türü ise daha çok alışveriş merkezi ve çok katlı iş merkezleri için tercih edilir. İnsanların hareket halinde olduğu ve toplu halde kapalı alanlarda bulunmaları nedeniyle, merkezi havalandırma bu tip mekanlar için en idealidir.

Davlumbaz Havalandırma:

Endüstriyel mutfaklarda, daha iyi bir ifadeyle restoran mutfaklarında kullanılan havalandırma türüdür.

Yanmış yemeklerden solunan gazlar nihayetinde ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor. Bir yanıyla da bu kokular mutfaktaki çalışanların iç motivasyonlarını etkileyip performanslarını ciddi ölçüde düşürebiliyor.

Nitekim tazelenmesi gereken havalar, ardından bedenleri ve fikirleri de tazeler. Daha farkında, daha net düşünmek için alacağımız oksijeni ihmal etmeyelim. Ağaçlarımıza gereken önemi verelim zira olmasalardı bu yazıyı okuyacak donanıma sahip olamazdık.

Hadi bir hava alın…

 

You may also like

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.