İç Mimari Dekorasyonda Tavan Seçimi

Ev dekorasyonlarda çok fazla alternatifin olması, istenilen evin ortaya çıkmasında büyük avantaj sağlamaktadır. Günümüzde sadece ev zeminleri değil, tavanlar da farklı malzemeler ile dizayn edilebilmektedir. İç mimari dekorasyonunda tavan seçimi ile alakalı olarak beğeniye göre bir seçim yapmak mümkündür. Bunun için Konya ev dekorasyon opsiyonlarına göz atabilir ve beğeninize uygun bir model üzerinde karar kılabilirsiniz.

Tavan Çeşitleri Nelerdir?

Son yıllarda dekorasyon ve tasarım işlemleri tavanlar üzerinde de yapılmaktadır. Değişen beğenilerin yanı sıra inşaat sektöründe yaşanan ilerlemeler, şu tavan türlerinin ortaya çıkmasını sağlamıştır;

  • En çok kullanılan tavan modellerinin başında alçıpan asma tavanlar gelmektedir. Genellikle mağazalarda kullanılmaktadır. Evlerde kullanımı ok yoğun değildir. Renk alternatifleri içinde beyaz renk ön plana çıkmaktadır.
  • PVC gergi tavan, en modern tavan çeşitlerinden birisidir. Konya mimarlık tarafından uygulanmaktadır. Bir manzara ya da farklı bir figüre sahiptir. Evin her odasında kullanılabilmektedir. Dışarıdan bakıldığı zaman bir tabloyu andırmaktadır. Bu yüzden son derece şıktır.
  • Niş tavan PVC tarzı bir görünüme sahiptir. Ancak bu tavan, duvara kadar inebilme özelliğine sahiptir.
  • İç mimari dekorasyonda tavan seçimi sırasında tercih edilebilecek bir diğer ürün ise ahşaptan üretilmiş olandır. Otantik bir görünüm sağlamak isteyen kişiler için ideal bir üründür. Temizlenmesi de oldukça kolaydır. Mobilyalar ile uyum sağlaması, en önemli avantajlarından birisidir.
  • Fiberoptik aydınlatma tavan, genellikle yatak odalarında kullanılan bir modeldir. Siyah ya da koyu bir renk ile tasarlanmıştır. Bu rengin üzerine konulan ve yıldızları andıran ışıklar, gökyüzünün gece çekilmiş bir fotoğrafı gibi durmaktadır.
  • Klasik dekor ise kartonpiyer ve alçı kullanılarak yapılan ve günümüzde halen çok yoğun tercih edilen bir tavan türüdür.

Tavan Tasarımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Konya iç mimarlık ile tavan seçimini yapacak olan kişiler, yaşamış oldukları evlerin özelliklerine göre karar vermelidirler. Bu noktada tavan yüksekliği çok önemlidir. Çok alçak tavanlara bu tip uygulamalar yapmak pek mantıklı değildir. 3 metreden yüksek olan tavanlar idealdir. Bunun yanı sıra mobilyaların rengine göre de opsiyonlardan en beğenilene karar verilmelidir.

You may also like

2 yorum

  1. Valla asma tavanlardan gına geldi artık.. heryerde ay, kalp modelleri, spot lambalar gizli ışıklar ledler filan.. Geçenlerde ahşap görünümlü köpük esaslı dikmeler gördüm.Masif bi görünümü olmasına karşın çok hafifti.

    Bloguna bayıldım takipe aldım.. ellerine sağlık güzel olmuş meslektaş 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir